Kto sme a iné info o projekte

Martin Mojzeš

Som otec dvoch detí. Od 18-tich rokov darujem krv, od 27-mich krvné doštičky, posledný rok v Národnom onkologickom ústave. Každý z nás má v okolí niekoho, kto doštičky alebo krv potrebuje. Rozhodol som sa teda týmto projektom spraviť ešte o niečo viac.

Andrej Minárik

V apríli 2017 mi začalo byť divne, v máji už som mal diagnózu - akútna lymfoblastová leukémia. Nikdy som nebol darovať krv ani doštičky a teraz ma to mrzí, zvlášť keď vidím z druhej strany ako sú potrebné tu na onkológii. Rozhodol som sa s tým niečo spraviť.

Prečo 100 statočných?

Obaja máme svoju skúsenosť s transplantáciou krvných doštičiek a narazili sme na to, že ich nie je dosť. Darcovia v NOÚ chýbajú, najmä v období sviatkov a dovoleniek. Nevieme zmeniť celý systém, no chceme pomôcť s tým, čo vieme. Môže to pomôcť zachrániť život konkrétnym ľuďom.

Čo chceme robiť?

Chceme zlepšiť jednu malú, ale dôležitú vec v našom okolí. Je to zvýšenie povedomia o darovaní krvných doštičiek a v konečnom dôsledku viac pravidelných darcov, ktorí zachraňujú životy onkologických (rakovina) a hematologických (krv) pacientov. Tých totiž stále pribúda. Rozprávali sme sa s pacientmi, lekármi a sestričkami. Pýtali sme sa aj darcov a nedarcov. Teraz sme pripravili miesto, kde sú základné informácie o tom, ako sa stať darcom krvných doštičiek.