Ako sa stať darcom?

Výborne. Máš za sebou dôležitý krok - zaujímať sa o druhých ľudí. Ďalšie 4 kroky pomôžu zachrániť životy pacientom Národného onkologického ústavu.

Samotnému darovaniu krvných doštičiek predchádza registrácia, vyplnenie dotazníka, vyšetrenia tvojho zdravia a rozhovor s milým doktorom / doktorkou.

No, netvrdili sme, že stať sa jedným zo 100 statočných je jednoduché ;) Zachrániť život je málokedy jednoduché.

Bude potrebné:

  • 1. Dohodnúť telefonicky stretnutie, prísť do NOÚ na Klenovú ulicu 1 a registrovať sa, aby ťa mali v systéme Telefón je 02/5937 87 65. V NOÚ: pri fontáne najskôr vojdeš do nemocnice hlavným vchodom a pri infopulte sa spýtaš, kde je registrácia - pošlú ťa do budovy naproti.

  • 2. Vyplniť dotazník a pripraviť sa na vyšetrenia Najprv potrebuješ prejsť na hematológiu - vstup pre darcov je zvonku po takej vtipnej rampe (tu je mapka alebo pani pri infopulte). Dostaneš žiadanky na ďalšie vyšetrenia a v prípade potreby aj potvrdenie do práce. Urobia ti bez čakania kontrolný odber krvi.

  • 3. Absolvovať röntgen pľúc a EKG EKG je párminútové vyšetrenie, ktoré ti povie, či máš srdce v poriadku - dostaneš na hrudník zopár prísaviek a prístroj vypľuje papier so všeliakými krivkami, pohodlne pri tom ležíš a je to skôr také relaxačné cvičenie :)

  • 4. O týždeň si dohodni termín odberu V tento deň už viac nespravíš. Ale máš za sebou najdôležitejší krok - ten prvý. Podľa výsledkov vyšetrení ešte prebehne pri tvojej ďalšej návšteve rozhovor s lekárom.

Ako potom prebieha samotný odber?

Na dátume a čase odberu sa dohodnete so sestričkou osobne alebo telefonicky - 02/5937 87 65.

Krvné doštičky sa filtrujú z krvi na separátore. Sadneš si do pohodlného kresla a milá sestrička sa o teba postará. Ihla z jednej žily na ruke posiela krv do separátora, hadičkou v druhej ruke sa ti vracia naspäť (ale ide to aj cez jednu ruku - či budete robiť odber jednožilovo alebo dvojžilovo je na tvojej dohode so sestričkou). Mimo tvojho tela je vždy len malé množstvo tvojej krvi a tá prechádza len cez jednorazové sterilné hadičky.

Trvanie je individuálne, väčšinou hodinu - hodinu a štvrť. Pokojne si dones niečo na počúvanie.

Bezne strachy z darovania dosticiek
Doštičky sa ti po odbere obnovia už po 72 hodinách.
Celý set používaný na odber je sterilný a jednorázový.
Doštičky sa dajú odoberať jednožilovo aj dvojžilovo.

Ako sa budeš cítiť po odbere?

Samozrejme, je to individuálne. Vo všeobecnosti telo znáša darovanie krvných doštičiek lepšie ako darovanie krvi.

Môže sa stať, že budeš cítiť brnenie na perách, alebo niekde v tele. To je spôsobené tým, že do krvi dostávaš aj roztok na rozriedenie krvi (aby sa nezrážala na hadičkách v prístroji). Ak sa to stane, sestrička Ti rada dá šumivé kalcium a po chvíli brnenie ustane. Ak by Ti bolo trochu chladno (predsalen krv ide mimo tela a môže sa ochladiť pod 37°C), k dispozícii sú deky.

A čo potom?

Ak všetko dobre dopadlo, môžeš byť pravidelným darcom, čo má najväčší význam. Môže sa stať, že ti z NOÚ zavolajú, keď budú tvoje doštičky potrebovať. Tvoje telo si ich do troch dní znovu vyrobí a niekomu hore na oddelení možno už o pár hodín veľmi pomôžu. Samozrejme, nemusíš čakať, kým sa ti sestrička ozve, pokojne zavolaj po mesiaci od posledného darovania ty a dohodni si ďalší termín.

Akékoľvek otázky budeš mať, môžeš napísať priamo na martin.mojzes@plusko.net alebo zavolať do NOÚ na spomínaný tel 02/5937 87 65.

Záchrana životov. Dobrý pocit. Milé sestričky. Idem do toho.

Skvelé. Príď medzi 7:00 – 14:00 do Národného onkologického ústavu na Klenovú 1 v Bratislave. Môžeš sa vopred dohodnúť na telefónnom čísle 02/5937 87 65. Spomeň im projekt 100 statočných. Ďakujeme.

Zistil/a som, že nie som vhodný darca. Fakt nemôžem.

Ale určite máš v okolí aspoň troch ľudí, ktorí môžu! Pošli im info! Napríklad takto: